PANEL PRZEMYSŁ OKRĘTOWY
lider: Ireneusz Karaśkiewicz
Dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe
Odbudowa przemysłu stoczniowego w Europie.
Europejski przemysł okrętowy jest obecnie cieniem swojej dawnej potęgi. Jeszcze na początku lat 80-tych, udział naszego kontynentu w produkcji okrętowej wyrażonej w jednostkach CGT wynosił 45% - obecnie wynosi ok. 6%. Ciągle utrzymujemy bardzo mocną pozycję w produkcji wyposażenia okrętowego, w budowie zaawansowanych technicznie jednostek pływających oraz w produkcji na potrzeby marynarki wojennej. Jednak doszło do całkowitego załamania produkcji statków służących do transportu towarów. Armatorzy europejscy ponad 90% potrzebnego tonażu zamawiają na Dalekim Wschodzie, powodując nasze uzależnienie od tamtego regionu świata.
Polska została członkiem Unii Europejskiej na mocy traktatu akcesyjnego w którym przekazaliśmy dużą część kompetencji na jej rzecz, w tym w sferze gospodarki morskiej. Podobnie uczyniły inne kraje UE. Dlatego kluczem do odbudowy przemysłu okrętowego w Polsce i innych krajach członkowskich jest stworzenie rozwiązań na poziomie unijnym.
Trzeba też powiedzieć otwarcie – proces odbudowy przemysłu okrętowego na naszym kontynencie nie będzie łatwy i w jego trakcie będziemy musieli stawić czoła licznym wyzwaniom. Ale musimy je podjąć dla naszego bezpieczeństwa w obliczu gromadzących się czarnych chmur nad dotychczasowym pokojowym współistnieniem.
O tym jak odbudować przemysł okrętowy w Europie będziemy dyskutować w czasie panelu.
Moderator:
- Grzegorz Landowski, Portal Morski.pl
Paneliści:
- Christophe Tytgat, SEA Europe and CESA
- Dario Bazargan, European Commission - DG Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs (GROW)
- Kasia Romantowska, DAMEN Shipyards Group
- Michał Habina, REMONTOWA Shiprepair Yard
- Hrishikesh Chatterjee, MAN Energy Solutions
- Dariusz Jellonnek, Polish Shipping Companies Association
INFORMACJE O LIDERZE PANELU
Dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE
Od 2018 r. Dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE.
Wywodzi się z branży okrętowej, w której pracuje od 35 lat. W przeszłości był m.in. projektantem w australijskich stoczniach Ken Brown Marine Pty. Ltd. w Sydney i Austal Ships Pty. Ltd. w Perth, sprawował nadzór nad budową okrętów wojennych w Australijskim Departamencie Obrony w Canberze, pełnił funkcję prezesa zarządu w kilku spółkach grupy kapitałowej Remontowa Holding oraz dyrektora ds. technicznych Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Brał także udział w regatach Sydney - Hobart, jako sternik na jachcie Catriona McDonald w 1991 r.
Absolwent Instytutu Okrętowego Politechniki Gdańskiej.