Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2024

Przed nami XXIII edycja Gdyńskiego Forum Gospodarki Morskie, która odbędzie się 11 października 2024 r. Prelegenci sześciu paneli tematycznych, jak zawsze, skupią się na analizie szans i zagrożeń związanych z obecną sytuacją geopolityczną oraz jej odziaływaniem na szeroko rozumianą branżę morską.

Dyskusje dotyczyć będą obecnej sytuacji gospodarczej, ale paneliści postarają się również wskazać przyszłe kierunki rozwoju sektora i zdiagnozować stojące przed nim wyzwania w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wypracowana przez lata pozycja FGM, doświadczenie oraz szerokie kontakty liderów i organizatorów na rynku krajowym i za granicą są podstawą dalszego rozwoju Forum i budowania jego marki. Przez lata udało się przekształcić FGM w największe w Polsce spotkanie przedstawicieli firm gospodarki morskiej wyrażających opinie i potrzeby organizacji branżowych.

Światowa gospodarka wkroczyła bezpowrotnie na ścieżkę cyfryzacji, automatyzacji oraz innowacyjnych technologii. Europejski Zielony Ład stwarza szanse, ale zdaniem  wielu ekspertów, pogarsza konkurencyjność gospodarek krajów Unii Europejskiej w stosunku do jej globalnych konkurentów, poprzez nałożenie dodatkowych obciążeń finansowych. Pojawiają się głosy o koniecznej jego modyfikacji. Zaostrza się globalna konkurencja z Chinami skutkująca wzrostem protekcjonizmu w handlu światowym.

Polska została członkiem Unii Europejskiej na mocy traktatu akcesyjnego, wynegocjowanego i podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Według jego zapisów, zobowiązaliśmy się do przestrzegania panujących w UE reguł i jako kraj zrzekliśmy się części suwerenności na jej rzecz, w tym w sferze gospodarki morskiej. Ale jako państwo członkowskie uzyskaliśmy pewną możliwość wpływania na kształt podejmowanych przez nią decyzji– np. w ramach prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Funkcja ta pełniona jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku.

Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. Te instrumenty pozwalają na wywieranie istotnego wpływu na kształt decyzji podejmowanych przez Unię Europejską.

Właśnie m.in. dzięki zaangażowaniu prezydencji hiszpańskiej i belgijskiej udało się wprowadzić na agendę sprawę konieczności stworzenia strategii dla przemysłu technologii morskich Unii Europejskiej, po wielu latach starań europejskich producentów okrętowych zrzeszonych w SEA Europe, w tym jedynego polskiego reprezentanta – Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE. Prace nad tą strategią rozpoczną się niebawem w Komisji Europejskiej i zapewne będą finalizowane w trakcie polskiej prezydencji. Nasz kraj może więc mieć bardzo istotny wpływ na ostateczny jej kształt.

Polska gospodarka morska – obok przemysłu okrętowego - to również inne obszary: flota, porty, logistyka, pozyskiwanie energii z farm wiatrowych na morzu, turystyka i rybołówstwo. Każdy z nich ma swoje postulaty, które mogą zostać przedstawione w Brukseli. Dyskusja toczona w poszczególnych panelach tematycznych będzie umożliwiła formułowanie wniosków, które zostaną następnie przekazane resortowi odpowiedzialnemu za gospodarkę morską. Polski rząd ma kilka miesięcy na to by dobrze się przygotować do sprawowania tej funkcji. Czasu pozostało niewiele -  trzeba go bardzo dobrze wykorzystać. O tym będziemy dyskutować w czasie paneli dyskusyjnych i rozmów kuluarowych.

Tegoroczne Forum będzie opierało się na sześciu głównych blokach tematycznych:

  1. Przemysł okrętowy
  2. Porty morskie
  3. Logistyka morska
  4. Energia odnawialna
  5. Biznes w żeglarstwie
  6. Cyberbezpieczeństwo i żegluga autonomiczna

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2024 - 11 października – Park Naukowo-Technologiczny

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji na stronie internetowej. Ilość miejsc jest ograniczona, warto więc odpowiednio wcześniej potwierdzić swoją obecność na Forum. Rejestracja na wydarzenie zostanie uruchomiona 30 sierpnia.

Facebook: @ForumGospodarkiMorskiej 

Organizator:  Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni

KONTAKT:

Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o.

Małgorzata Mnich-Kamińska – Kierownik projektu, tel.  609 301 855, 58 712 47 21

e-mail: malgorzata.kaminska@arg.gdynia.pl

REJESTRACJA
Skip to content