Stoczniowa elastyczność
27 czerwca 2022Czas żeglugowych zmian
29 czerwca 2022Na wodach Bałtyku zainstalowanych jest obecnie ok. 2,2 GW mocy, a według szacunków ekspertów, do 2050 r. mogą one osiągnąć poziom nawet 93 GW. Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie bowiem zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje szkodliwych substancji, ale też mogą umożliwić rozwój branży OZE i offshore wind. Polska chce, do 2040 r., zainstalować co najmniej 11 GW mocy (dla porównania całkowita moc krajowych elektrowni to ponad 40 GW). W jej rozwoju pomoże rosnące zaangażowanie zarówno krajowych spółek (m.in. Enea, PKN Orlen, PGE Baltica, Polenergia, Tauron), jak i zagranicznych koncernów (np. Ørsted, Equinor, RWE czy Vattenfall).
Natomiast do udziału w II etapu budowy morskich farm wiatrowych na polskich wodach Bałtyku wpłynęło aż 125 wniosków o koncesje. Proces ich rozpatrywania potrwa do końca 2022 r., a przyznanych zostanie 11 lokalizacji. Polskie firmy z branży offshore, mające wieloletnie doświadczenia w realizacji projektów zarówno w sektorze oil&gas, jak i energetyki wiatrowej, liczą na możliwie jak największy udział w realizacji tych projektów, w zakresie local content.
Szczególnie, że polskie firmy dysponują odpowiednim potencjałem i know-how, aby uczestniczyć w projektach offshore wind na Bałtyku. Doświadczenie zdobywały bowiem współpracując z największymi koncernami energetycznymi zaangażowanymi w budowę morskich elektrowni wiatrowych. Nowy kontrakt w tym zakresie zrealizował Mostostal Pomorze, który nie ujawnił jednak odbiorcy. Umowa obejmowaławykonanie 95 zestawów konstrukcji stalowych typu: boat landing i rest platform o całkowitym ciężarze 1750 t. Są to tzw. konstrukcje secondary steel, czyli pomocnicze, dzięki którym możliwy będzie dostęp ze statku do turbin zainstalowanych na morzu. Produkcja ruszyła w maju, a pierwsze elementy trafiły do klienta w sierpniu.
Natomiast inna gdańska spółka Protea podpisała kontrakt z jednym z najważniejszych graczy na rynku offshore – Aker Solutions. W ramach umowy dostarczy 2 żurawie, które będą pracowały dla projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży USA.Zakres dostawy obejmuje kompletny projekt urządzenia wraz z produkcją, montażem oraz testami funkcjonalnymi..Urządzenie będzie pracowało u wybrzeża Stanów Zjednoczonych, na morskiej platformie konwertorowej (OCP), z przeznaczeniem do transportu stosunkowo niewielkich ładunków między statkiem a platformą, a także awaryjnego opuszczania personelu.
Z kolei Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Przemysłowa Baltic planują budowę fabryki wież na potrzeby morskich farm wiatrowych. Ma ona powstać na Wyspie Ostrów w Gdańsku i ruszyć w 20124 r. lata.Fabryka ma ruszyć w 2024 r. i produkować do 120 wież rocznie. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi ok. 450 mln zł. W lutym br. spółka Aranda, będąca częścią ARP, w porozumieniu z Grupą Przemysłową Baltic, również należącą do ARP, podpisała memorandum o współpracy z hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, która zajmuje się dostawami komponentów dla branży offshore i onshore.
W kład grupy wchodzi również spółka Energomontaż-Północ Gdynia, która podpisała porozumienie o wspólnie z Westinghouse Electric Company w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem tej technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Westinghouse Electric Company jest dostawcą produktów i technologii dla elektrowni jądrowych. Jak podano, firma jest jednym z 3 pretendentów do pierwszego przetargu na realizację takiego projektu w Polsce.
Gdyńska firma jest także specjalistą w budowie morskich stacji transformatorowych dla offshore wind. W porozumieniu z brytyjskim partnerem ODE zamierza uczestniczyć w jednym z projektów offshore wind na południowych wodach Bałtyku. A projekt trafostacji, która ma tam stanąć został opracowany przy współpracy z grupą firm z Polski oraz Europy Zachodniej i obejmuje jej zaprojektowanie, wykonanie oraz instalację.
Z kolei pod koniec ub.r., wchodzący w skład grupy Zamet, Mostostal Chojnice, podpisał kontrakt na produkcję i dostarczenie konstrukcja stalowej trafostacji oraz konstrukcji pomocniczych do transportu, tzw. grillage dla morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży USA, o mocy 800 MW. Elementy powstaną w Chojnicach, skąd trafią do Gdańska i dalej, drogą morską, do odbiorcy.
Artykuł opracowany we współpracy z magazynem Namiary na Morze i Handel
fot. Namiary na Morze i Handel