Gospodarka morska pod lupą ekspertów

XXII edycja Gdyńskiego Forum Gospodarki Morskiej już 13 października 2023 r. Prelegenci pięciu paneli tematycznych skupią się na analizie szans i zagrożeń związanych z obecną sytuacją geopolityczną. Jakie zmiany nowy porządek wymusza w tym sektorze? W jaki sposób reaguje rynek i dopasowuje się do nowych warunków w Europie i na świecie? I jak radzą sobie nasze polskie porty – tego dowiemy się już w październiku.

- Kolejny rok trwa wojna za naszą wschodnią granicą, która zmienia porządek nie tylko w tej części Europy – mówi Sławomir Kalicki, lider Forum Gospodarki Morskiej. – Nasi prelegenci, praktycy, związani z szeroko rozumianym sektorem gospodarki morskiej opowiedzą, w jaki sposób rynek reaguje na obecne przekształcenia oraz jakie niesie to dla naszych przedsiębiorstw zagrożenia, ale także szanse. Oprócz tego musimy dostosowywać ten sektor do nowych wymogów zapobiegających kryzysowi klimatycznemu, a także transformacji energetycznej. Bardzo ciekawym wątkiem będzie także kwestia wymagań związanych z cyberbezpieczeństwem. Przyjrzymy się nowym łańcuchom dostaw w transporcie morskim i zastanowimy się jaką rolę w nim pełnią nasze porty. Serdecznie zapraszam na Forum.

Tegoroczny program opierał się będzie na pięciu głównych blokach tematycznych:

  1. Przemysł Okrętowy
  2. Porty Morskie
  3. Logistyka Morska
  4. Energia Odnawialna
  5. Biznes w Żeglarstwie.

 

Dyskusje dotyczyć będą obecnej sytuacji gospodarczej, ale paneliści postarają się również wskazać przyszłe kierunki rozwoju branży i zdiagnozować wyzwania stojące przed gospodarką morską. Gośćmi honorowymi tegorocznej edycji będą: ambasador Wielkiej Brytanii – Anna Clunes oraz dyrektor Krajowego Biura Przemysłu Okrętowego w Wielkiej Brytanii -  Rex Cox.

W trakcie spotkań nie zabraknie odniesień do bieżącej sytuacji ekonomicznej polskich portów. Jak Ustawa o Portach i Przystaniach Morskich z 1996 roku zmieniła obraz naszych portów? Jak szanse i zagrożenia niosą za sobą wprowadzone w ostatnim czasie nowelizacje i zmiany prawne do Ustawy portowej? Czy Zarządy Portów pozostaną zarządcami i administratorami infrastruktury portowej czy też pośrednio prowadzić będą działalność eksploatacyjną? – tego dowiemy się podczas panelu dot. portów morskich.

Najgorętszym tematem jest zagadnienie offshore wind, któremu zostanie poświęcony osobny panel. Morska energetyka wiatrowa doświadcza dynamicznego wzrostu na całym świecie ze względu na rosnące globalne zapotrzebowanie na energię bezemisyjną, która wspiera zobowiązania klimatyczne, a jednocześnie zapewnia niezależność energetyczną i bezpieczeństwo. Polska znajduje się przed wielką szansą bycia liderem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku oraz znaczącym europejskim producentem zielonej energii. Obecnie realizowanych jest 9 projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW. Do roku 2040 farmy wiatrowe na polskim Bałtyku mogą osiągnąć moc 18 GW. Realizacja tych planów zapewni niezależność energetyczną kraju, tańszą energię elektryczną, wzrost gospodarczy, rozwój regionów, nowe miejsca pracy oraz poprawę klimatu. Ambicje te mogą jednak napotkać na szereg trudności ekonomicznych, technologicznych, administracyjnych i kadrowych. Podczas panelu przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej - w tym kadra zarządzająca deweloperów pierwszej fazy - dokonają analizy szans i wyzwań stojących przed sektorem MEW i polskim sektorem energetycznym.

Goście zaproszeni do panelu logistyki morskiej zastanowią się w jaki sposób zarządzać zmianą w warunkach nadal istniejących zakłóceń w łańcuchach dostaw. Dużym wyzwaniem jest konieczność ich rekonstrukcji w obliczu zagrożeń w sferze ekonomiczno-finansowej oraz przy ryzyku trwających konfliktów militarnych. Prelegenci dokonają oceny dynamiki rynku żeglugowego i rynku kontenerowego w latach 2020-2022 oraz podejmowanych działań operatorów żeglugowych w sferze operacyjnej w wymiarze łańcucha dostaw. Tematem tego panelu będą także strategie cenowe i inwestycyjne operatorów żeglugowych i ich skutki dla sektora TSL oraz handlu.

Poznamy status programu rozwoju polskiej Marynarki Wojennej, o którym mówiliśmy podczas wcześniejszych edycji. W panelu wezmą udział przedstawiciele firm realizujących projekt, którzy opowiedzą o jego wyzwaniach oraz stopniu jego zaawansowania.

Co roku przyglądamy się również rozwojowi branży żeglarskiej. W tym roku paneliści opowiedzą o przykładach nowoczesnych, użytkowych rozwiązaniach technologicznych wdrożonych w branży wodniackiej. Poznamy znaczenie stosowanych rozwiązań dla środowiska naturalnego. Goście przedstawią również perspektywę rozwoju krótko- i długo terminowego dostosowaną do obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej.  

80 proc. całkowitego wolumenu międzynarodowego handlu towarami odbywa się drogami morskimi. Ta dziedzina gospodarki ze względu na swoje strategiczne znaczenie, jak również ogromny wpływ na gospodarkę światową, stała się polem walki cybernetycznej. Dlatego tak ważna jest kwestia cyberbezpieczeństwa w sektorze. W jaki sposób budować systemy bezpieczeństwa w tego typu przedsiębiorstwach. Na które obszary działalności należy położyć szczególny nacisk przy budowaniu systemu cyberbezpieczeństwa portów morskich oraz innych firm z branży morskiej. W jaki sposób budować bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Tym zagadnieniom poświęcony zostanie osobny panel, w którym wezmą udział specjaliści z branży cyberbezpieczeństwa działający w obszarze infrastruktury krytycznej.

Organizatorem Forum jest Agencja Rozwoju Gdyni.

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - 13 października – Park Naukowo-Technologiczny

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji na stronie internetowej. Ilość miejsc jest ograniczona, warto więc odpowiednio wcześniej potwierdzić swoją obecność na Forum. Rejestracja na wydarzenie zostanie uruchomiona 31 sierpnia.

 

Facebook: @ForumGospodarkiMorskiej 

Organizator:  Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni

KONTAKT:

Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o.

Małgorzata Mnich Kamińska – Kierownik działań organizacyjnych, tel: 58 712 47 21, 607 579 359,

e-mail: malgorzata.kaminska@arg.gdynia.pl

REJESTRACJA
Skip to content