pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

Porty Morskie

Centrum Konferencyjne Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98,

Lider Panelu

Krzysztof Szymborski
Przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia,
Prezes Zarządu BCT Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni Sp. z o.o.

LIDER PANELU

Krzysztof Szymborski, Przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia, Prezes Zarządu BCT (Bałtyckiego Terminala Kontenerowego ) w Gdyni.

Pracuje w branży portowej od ponad 30 lat. W tym czasie zajmował się eksploatacją terminali portowych w Gdańsku i w Gdyni, a także strategią rozwoju portu Gdynia. Członek założyciel europejskiej platformy logistycznej ALICE przy Komisji Europejskiej.

Ostatnie 6 lat zarządza terminalem kontenerowym BCT, należącym od 2003 roku do międzynarodowej grupy ICTSI. Od 2013 roku jest przewodniczącym Rady Interesantów Portu w Gdyni. Jest inicjatorem wielu działań na rzecz rozwoju portu w Gdyni - jego pogłębienia, skomunikowania z zapleczem, m.in. rewitalizacji Magistrali Węglowej Gdynia – Śląsk oraz budowy korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Czynnie pracuje nad polepszaniem otoczenia biznesu portowego, jak: usprawnianie odpraw granicznych czy warunków fiskalnych dla przedsiębiorstw obsługujących polski handel zagraniczny, tworzenie prawa krajowego i unijnego regulującego działalność portową, rozwój innowacyjnych technologii informatycznych i komunikacyjnych wspierających logistykę i inne.

 

IDEA PANELU

Panel Porty Morskie poświęcony zostanie analizie wyzwań, przed którymi stanęły polskie porty i ich planowany na wielką skalę rozwój w nadchodzących latach. Panel przybliży prowadzone i planowane w czterech największych polskich portach (Gdynia, Gdańsk, Szczecin i Świnoujście, Elbląg) inwestycje, natomiast dyskusja zarysuje odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące tych projektów:

·Czy sprostają oczekiwanemu dalszemu rozwojowi regionalnej wymiany handlowej?
·Czy potoki ładunków uzasadniają tak duże inwestycje?
·Jak port w Elblągu wzbogaci możliwości przeładunkowe polskich portów?
·Jak będą finansowane projekty rozwojowe?

Panel powinien określić rolę portów w polskiej gospodarce. Prowadzone dyskusje zostaną poświęcone regionalnej roli i powiązaniom krajowych największych polskich portów. Paneliści przyjrzą się kondycji poszczególnych portów i ich strategii w czasie stagnacji w handlu międzynarodowym, w szczególności pod wpływem spowolnienia gospodarczego w Chinach. Przyjrzą się także możliwościom jakie stanęły przed portami w Polsce w związku z ideą utworzenia nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Europę z Chinami.

Krzysztof Szymborski - Przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia, Prezes Zarządu BCT Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni Sp. z o.o.

Speakers:

Adam Meller - Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Łukasz Greinke - Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

Arkadiusz Zgliński - Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

Jacek Cichocki - Deputy President for Development, Szczecin and Swinoujscie Seaports Authority

Maciej Matczak - Phd, Associate Professor

Władysław Jaszowski - moderator of the discussion

Sponsors