pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

2016-07-18

Potencjał polskiego offshore

Szczecińską fabrykę Bilfinger Mars Offshore (BMO) opuściły pierwsze platformy pośrednie morskich elektrowni wiatrowych, które powstały dla duńskiego koncernu energetycznego Dong Energy Wind Power. To pierwsze zamówienie, które realizuje otwarta na początku br. fabryka. W sumie powstać ma 91 sztuk, o łącznej wadze ok. 30 tys. t. Platformy montowane będą na morskiej farmie wiatrowej Race Bank, która stanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii. BMO może poszczycić się także największą w Polsce i jedną z największych w Europie, suwnic bramowych do obsługi elementów wież wiatrowych. Urządzenie ma 120 m wysokości i 1400 t udźwigu.

Z kolei Vistal Gdynia może pochwalić się największą w basenie Morza Bałtyckiego halą do produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, głównie dla segmentu offshore i marine. Obiekt o powierzchni 12,12 tys. m² działa przy nabrzeżu Indyjskim w gdyńskim porcie. Dzięki tej inwestycji moce produkcyjne spółki wzrosły z 20 tys. t do 30 tys. t stali rocznie.

Jednym z ostatnich kontraktów podpisanych przez Vistal jest umowa z norweską firmą Aibel na budowę platformy wiertniczej na polu Johan Sverdrup, jednym z największych złóż na szelfie norweskim. Obiekt będzie eksploatowany przez koncern Statoil. Vistal wykona m.in. części jednego z trzech modułów składających się na platformę, mianowicie drugiego pod względem wielkości modułu wiertniczego. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2016 r.

Ostatnio zaś spółka podpisała kontrakt na wykonanie częściowo wyposażonego lądowiska dla śmigłowców na platformie wiertniczej. Projekt realizowany jest na zlecenie firmy Apply Emtunga ze Szwecji, która buduje moduł mieszkalny dla BP Trinidad and Tobago LLC. Zostanie on zamontowany na patformie Mahogany B, która pracuje na Morzu Karaibskim.

Inna trójmiejska spółka, należący do grupy MARS Shipyards & Offshore Energomontaż-Północ Gdynia (EPG), także wykona elementy na norweskie pole wydobywcze Johan Sverdrup. Trafią tam konstrukcje stalowe o masie 2,5 tys. t wyprodukowane dla konsorcjum K2JV ANS (joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root). Kontrakt realizowany będzie w latach 2016-2017. Ponadto EPG zbuduje też moduł mieszkalny o masie 570 t, który trafi do duńskiego Maersk Drilling, 4 dźwigi statkowe dla Palfinger Dreggen Poland oraz moduły dla platformy Petrobaltic, należącej do spółki Lotos Petrobaltic. Także EPG może poszczycić się nowoczesną halą produkcyjną, o powierzchni 2,4 tys. m², wyposażoną w precyzyjne maszyny sterowane numerycznie, które umożliwiają produkcję nie tylko elementów dla offshore, ale także dla energetyki i lotnictwa. Pracuje tam największa w basenie Morza Bałtyckiego obrabiarka, zdolna obsługiwać elementy ważące do 120 t.

Z tematyką przemysłów morskich związany będzie jeden z paneli Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2016.

Tekst opracowany został przy współpracy z czasopismem "Namiary na Morze i Handel".

fot. W. Jakubowski

namiary nowe logo