pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

2019-08-22

Z elektrycznym napędem

Stocznia Crist po raz kolejny została nagrodzona za budowę promu pasażersko-samochodowego z napędem elektrycznym Electra. W czerwcu br. nagrodę CEMT 2018 za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskich przemysłów morskich przyznano gdyńskiej firmie oraz StoGda Ship Design & Engineering, projektantowi jednostki. Doceniono ich wkład w wykonanie pierwszego w Unii Europejskiej w pełni wyposażonego promu pasażersko-samochodowego z napędem elektrycznym.

W kwietniu br. Elektra zdobyła tytuł w kategorii "Statek roku" w konkursie Marine Propulsion Awards.
Prom P310 Elektra to dwustronna jednostka o długości 96 m i szerokości 15 m. Wyposażona jest w zestaw baterii akumulatorów o żywotności ok. 7 lat. Ładowanie baterii odbywało się za każdym razem, gdy prom będzie zawijał do portu i trwa tylko 5,6 min. oraz przez dłuższy czas 2 razy na dobę. Zestaw baterii akumulatorów o łącznej pojemności 1040 kWh, pozwala eksploatować prom - w normalnych warunkach - wyłącznie na zasilaniu z baterii przez cały rok. Jednak ze względu na trudne warunki pogodowe w Finlandii zimą (m.in. zalodzenie akwenów) prom ma możliwość używania (poza zasilaniem z baterii) wspomagania napędu w postaci 3 zespołów wysokoprężnych i ekologicznych silników w układzie diesel-electric. Ponadto, statek wyposażony został w baterie ogniw fotowoltaicznych zainstalowane na przedniej i tylnej ścianie nadbudówki. Prom pływa między Nauvo a Parainen i przewozi 90 pojazdów oraz 372 osób.

Natomiast w połowie br. stocznia Crist oddała do eksploatacji kolejny prom pasażersko-samochodowy o napędzie elektrycznym NB70 Herjólfur, zbudowany dla Vegagerðin - Islandzkiego Urzędu Transportu Drogowego. Statek, o długości 70 m i szerokości 15 m, powstał na potrzeby obsługi trasy Landeyjahöfn a Vestmannaeyjar, czyli wysp leżących w archipelagu Westmana, położonym 9 km na południe od Islandii. Na pokład zabierze od 390 pasażerów w sezonie zimowym do 540 pasażerów w sezonie letnim.

Także gdańska Remontowa Shipbuilding zaangażowana jest w budowę jednostek o napędzie elektrycznym. W ub.r. oddała do eksploatacji 2 dwustronne promy o napędzie hybrydowym zbudowane na zamówienie Transport for London. Ben Woollacott i Dame Vera Lynn pływają już w ramach transportu publicznego w stolicy Anglii. Każdy z zabiera na pokład 150 pasażerów i 45 samochodów osobowych. Obsługują przeprawę przez Tamizę, łączącą dzielnice Woolwich i North Woolwich. Nowe promy zapewniają o 14% więcej przestrzeni niż stare statki, zaś napęd hybrydowy gwarantuje większą oszczędność paliwa oraz mniejszą emisję szkodliwych substancji.

Stocznia buduje także 2 dwustronne promy z napędem hybrydowych dla jednego z największych norweskich armatorów promowych Norled. Statki będą miały 114,4 m długość i 17,7 m szerokości. Na pokład zabiorą maksymalnie 296 pasażerów i 120 samochodów osobowych. W normalnym trybie pracy całość zapotrzebowania na moc będzie pokrywana przez zainstalowane na pokładzie baterie, ładowane w czasie postoju promów przy nabrzeżu, trwającym zazwyczaj ok. 11 min. Dlatego jednostki będą posiadały system szybkiego ładowania z sieci lądowej, który będzie zintegrowany z systemem automatycznego cumowania. Jednostki będą obsługiwały połączenie Festøya-Solavågen.

Artykuł opracowany we współpracy z magazynem "Namiary na Morze i Handel"

fot. "Namiary na Morze i Handel" za CRIST SA

4 namiary