pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

2019-09-26

Specjaliści w branży offshore

Prefabrykację ponad 120 t konstrukcji stalowej wraz z montażem urządzeń, orurowaniem oraz testami zgodności obejmuje najnowszy kontrakt jaki Mostostal Pomorze SA podpisał pod koniec marca 2019 r. z norweską firmą Aker Solutions. Dotyczy on dostawy sekcji elementu infrastruktury podwodnej o nazwie Northern Lights Subsea Facilities - Early Well.
Northern Lights to nazwa projektu związanego z przechwytywaniem i przechowywaniem pod dnem morskim CO2. Projekt zainicjowany został przez firmę Equinor (wcześniej Statoil) wraz z takimi partnerami, jak Shell i Total. Jego celem jest opracowanie magazynu zdolnego do przechowywania CO2, pozyskiwanego z różnych źródeł przemysłowych m.in. z norweskich obiektów lądowych, takich jak zakład gospodarki odpadami Fortum Oslo Varme czy cementownia Norcem w Brevik, w taki sposób, aby ograniczyć emisję do atmosfery. Będzie on zlokalizowany niedaleko największego norweskiego pola gazowego o nazwie Troll, zlokalizowanego na Morzu Północnym, ok. 80 km od norweskiego miasta Bergen.

To kolejny projekt na polu Troll w jaki zaangażowana jest gdańska firma. Na początku 2019 r. sfinalizowano umowę na rozbudowę jednej z 3 działających tam platform. W zakresie prac Mostostalu Pomorze jest prefabrykacja ok. 200 t konstrukcji stalowej podzielonej na 3 sekcje stanowiące pokłady platform oraz wykonanie wraz z montażem podpór i wyposażenia. Dzięki rozbudowie wydobycie będzie kontynuowane aż do 2050 r.

Spółka zaangażowana jest także w projekt modernizacji rafinerii Mongstad RHP. W ramach umowy zawartej w połowie marca 2018 r. firma ma za zadanie prefabrykację 4 stalowych modułów o łącznej masie ok. 500 t wraz z obarierowaniem i schodami. Zakres prac dodatkowo obejmuje również wykonanie i montaż podpór rur, wsporników elektrycznych oraz podpór sprzętu. Rafineria w Mongstad, niedaleko Bergen, jest największym tego typu zakładem w Norwegii. Wspólnie prowadzona przez koncerny Equinor i Shell jest w stanie przerobić ok. 200 tys. baryłek ropy naftowej dziennie.

Mostostal Pomorze bierze również udział w pracach na rzecz projektu Johan Sverdrup Riser Platform, czyli jednego z największych pół naftowych na norweskim szelfie kontynentalnym na Morzu Północnym, w odległości 140 km na zachód od Stavanger. Na mocy podpisanej we wrześniu 2018 r. umowy firma Kværner zleciła gdańskiej spółce wykonanie elementów konstrukcji stalowych 2 modułów platformy, każdy po ok. 400 t. Realizacja projektu, obejmująca również pełne zabezpieczenie antykorozyjne modułów, przewidziana jest do stycznia 2020 r. To już kolejny projekt realizowany przez Mostostal Pomorze na tym polu naftowym. W latach 2016-2017 firma zrealizowała 2 kontrakty: Johan Sverdrup Living Quarter, czyli prefabrykację ok. 4000 t sekcji stalowych największego w Norwegii modułu użytkowo-mieszkalnego dla K2JV oraz prefabrykację ponad 1450 t modułu wchodzącego w skład platformy wydobywczej Johan Sverdrup Drilling Platform dla AS Nymo/Statoil.

Firma z uwagą przygląda się także zapowiedziom dotyczącym rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach. Firma jest zainteresowana wykonaniem elementów podwodnych elektrowni wiatrowych oraz trafostacji.

Artykuł opracowany we współpracy z magazynem "Namiary na Morze i Handel"

fot. Materiały "Namiary na Morze i Handel"

 

4 namiary