pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

2019-08-08

Projekty dla gospodarki morskiej

- Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy, budowa tzw. Drogi Czerwonej do portu w Gdyni i budowa portów zewnętrznych przyspieszą rozwój gospodarki morskiej - powiedział Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, o przyjętych przez rząd 3 projektach ustaw. Najważniejsza, zdaniem ministra, jest nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma ona zwolnić z podatku dochodowego marynarzy, którzy spędzą na morzu pół roku. Projekt stanowi 2 z 3 kroków, które mają umożliwić powrót statków pod polską banderę. Pierwszym była ustawa o podatku tonażowym, a ostatnim ma być ustawa, nad którą pracuje Kancelaria Prezydenta, dotycząca ubezpieczeń społecznych marynarzy. Z kolei ustawa o portach zewnętrznych ma umożliwić dalszy, dynamiczny rozwój polskich portów, a proponowane przepisy pozwolą na szybką i nieskomplikowaną budowę „szczególnie terminalu kontenerowego na wschód od gazoportu w Świnoujściu oraz portu zewnętrznego w Gdyni i centralnego w Gdańsku”.

Jednak najistotniejsza z punktu widzenia miasta i portu Gdynia jest zapowiedź pomocy w budowie Drogi Czerwonej, co umożliwić ma właśnie projekt ustawy o portach i przystaniach morskich, który daje „zarządom morskich portów, czyli Skarbowi Państwa większą kontrolę i większą władzę nad gruntami, nieruchomościami oraz gospodarką finansową w naszych portach w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu”.

- Nie może być sytuacji, w której jeden z największych polskich portów jest uzależniony tylko i wyłącznie od Trasy Kwiatkowskiego w Gdyni. Musimy wybudować alternatywną drogę do tego portu, to jest kwestia polskiej racji stanu – stwierdził G. Witkowski.

Koszt inwestycji wyniesie ok. 1,5 mld zł w ciągu najbliższych 8 lat. Budowa zaś powinna rozpocząć się w ciągu najbliższych 2 lat.

- Rządową inicjatywę przejęcia odpowiedzialności za dostęp drogowy do portu morskiego w Gdyni przyjmujemy z dużym zadowoleniem. Wybudowanie Drogi Czerwonej jest ogromną szansą dla Gdyni. Obecność na miejskich ulicach tak intensywnych potoków samochodów ciężarowych o dużej ładowności, jakie obserwujemy dzisiaj, powoduje praktyczny paraliż miasta przez długie okresy czasu. Przeniesienie tych pojazdów na dedykowaną im drogę pozwoli osiągnąć stan elementarnej normalności, jakiej oczekują mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy – wskazuje – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju

Przypomnijmy, że Najwyższa Izba Kontroli, po sprawdzeniu stanu infrastruktury, która ma zapewniać dostęp do portów morskich, tak od strony wody, jak i lądu, w przypadku gdyńskiego portu zaleciła m.in. pilne dostosowanie infrastruktury drogowej prowadzącej do portu do wymogów rozporządzenia TEN-T.

- Biorąc pod uwagę, że podjęte do chwili obecnej działania nie doprowadziły do usunięcia braków w realizacji lądowej infrastruktury dostępowej do portu w Gdyni, NIK wnosi o wypracowanie i wdrożenie rozwiązań gwarantujących doprowadzenie do poprawy dostępności drogowej do portu w Gdyni - czytamy we wnioskach NIK skierowanych do premiera.

 

Artykuł opracowany we współpracy z magazynem "Namiary na Morze i Handel"

fot.  "Namiary an Morze i Handel"

4 namiary