pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

2019-07-19

LNG w polskich portach

Bunkrowanie LNG w polskich portach morskich stało się faktem. PGNiG i Grupa Lotos przeprowadziły w marcu br. dwie pierwsze operacje komercyjnego bunkrowania skroplonego gazu LNG na statkach napędzanych tym paliwem. W marcu br., w portach w Gdańsku i w Gdyni z czterech cystern do zbiorników statków Fure Valo i Ireland wtłoczono łącznie 72 t paliwa LNG (42 800 Nm3 gazu).

- Bunkrowanie statków gazem ziemnym w postaci skroplonej stanowi kolejną z bardzo wielu możliwości wykorzystania gazu, który PGNiG sprowadza do Polski z Kataru, Norwegii i USA za pośrednictwem Terminalu LNG w Świnoujściu. Jesteśmy przekonani, że paliwo to, m.in. ze względu na swoje ekologiczne walory, stanowi przyszłość transportu morskiego na Bałtyku – tłumaczył Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG SA ds. handlowych.

Możliwość bunkrowania statków jednym z najczystszych paliw dostępnym na rynku sprawia, że Gdynia i Gdańsk stają się kolejnymi „zielonymi portami” sieci bazowej TEN-T. Zgodnie z dyrektywą w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, najpóźniej do końca 2025 r., w portach morskich powinna powstać odpowiednia liczba punktów bunkrowania LNG. W przypadku Polski mają to być, oprócz Gdańska i Gdyni, także Szczecin oraz Świnoujście.

- Dostrzegamy rosnące zapotrzebowanie ze strony armatorów, dlatego zdecydowaliśmy się na szersze wykorzystanie paliwa LNG w Porcie Gdynia. Chcemy budować konkurencyjność na arenie międzynarodowej poprzez rozwój technologii bunkrowania tego ekologicznego paliwa – stwierdził Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Szczególnie, że LNG będzie zyskiwać na popularności ze względu na przyjęcie tzw. dyrektywy siarkowej, która nakłada na armatorów pływających w obszarze SECA (Sulphur Emission Control Areas), a więc m.in. po Bałtyku i Morzu Północnym, obowiązek wykorzystywania paliw o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1%. Z kolei od stycznia 2020 r. wejdą w życie światowe regulacje ograniczające limit siarki w paliwie z 3,5% do 0,5%. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) dąży bowiem do zmniejszenia emisji w żegludze i zmniejszenia jej wpływu na środowisko. Ponadto Komisja Europejska planuje do 2050 r. całkowite wyeliminowanie emisji pochodzących z transportu morskiego.

Trójmiejskie porty wdrażając usługę bunkrowania LNG odpowiadają więc na potrzeby rynku, który z uwagi na obostrzenia wynikające z norm emisyjnych bardzo szybko zmienia stosowane w transporcie morskim technologie. LNG jako ekologiczne paliwo podczas spalania emituje do atmosfery mniej szkodliwych zanieczyszczeń niż np. klasyczne paliwo okrętowe. Jego kolejną zaletą jest możliwość skraplania gazu ziemnego w LNG, w wyniku czego jego objętość zmniejsza się ok. 600 razy, co prowadzi do zmniejszenia kosztów magazynowania i transportu tego gazu. Obecnie Gdańsk i Gdynia zapewniają bunkrowanie statków LNG sposobem autocysterna-statek. W przyszłości pojawi się również alternatywa w postaci mobilnego punktu bunkrowania w technologii ship-to-ship.

 

Artykuł opracowany we współpracy z magazynem "Namiary na Morze i Handel".

fot. LOTOS / "Namiary na Morze i Handel"

4 namiary