pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

2019-09-19

Kontenerowy boom

Trójmiejskie terminale od kilku ostatnich lat odwiedzane są przez coraz to większe, a w wypadku DCT wręcz największe na świecie, jednostki. Ostatnim, jak na razie, tego typu zawinięciem, było przybycie do Gdańska, 23 sierpnia br., MSC Gülsün, pod względem ładowności największy obecnie kontenerowiec na świecie. To reprezentant projektu Samsung 23000 z południowo-koreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries Co. Ltd. w Geoje, o tonażu pojemnościowym brutto 210 000 i nośności 197 500 t, długości całkowitej 400 m, zanurzeniu maksymalnym 16 m i szerokości konstrukcyjnej 61,50 m, pozwalającej na umieszczenie 24 rzędów kontenerów na pokładzie. Jego ładowność to nieco ponad 23 000 TEU. Podczas postoju Gdańsku, na/z MSC Gülsün zostało przeładowanych 11 000 kontenerów (18 000 TEU). Statek operuje w serwisie Silk/AE10 z Dalekiego Wschodu do Europy Północnej, obsługiwanym przez alians 2M, czyli największych kontenerowych armatorów na wiecie: MSC i Maersk Line

 Przypomnijmy, że 2 lata temu w DCT gościł po raz pierwszy OOCL Hong Kong, w owym czasie największy kontenerowiec na świecie (przybył tam także w roku następnym). Statek o pojemności 21 413 TEU był również pierwszą tego typu jednostką, która przekroczyła barierę liczby 21 tys. TEU. Kilka miesięcy później, w październiku 2017 r., przypłynął tam drugi największy kontenerowiec świata - OOCL Germany, a w listopadzie tegoż roku kolejne jednostki z serii - OOCL Japan i OOCL United Kingdom. W marcu ub.r. DCT gościł jeszcze OOCL Indonesia. Największe na świecie kontenerowce w ramach serwisu LL1, realizowanego jest w ramach aliansu żeglugowego Ocean Alliance, w skład którego wchodzą: CMA CGM Group, Cosco Shipping, OOCL oraz Evergreen. Łączy on porty Dalekiego Wschodu z Europą Zachodnią i Północną, w tym z Gdańskiem, zawijając do DCT raz w tygodniu. Serwis jest obsługiwany przez 11 statków, z czego 6 należy właśnie do OOCL.

Gdyńskie terminale, z oczywistych względów, nie są w stanie przyjąć tak wielkich statków. Jednak ostatnie inwestycje, przede wszystkim poszerzenie obrotnicy nr 2, dzięki której Port Gdynia może przyjmować statki o długości do 400 m, sprawiły, że i one, przy swoich uwarunkowaniach nie pozostają w tyle. W lutym br. do BCT zawinęła najdłuższa jednostka w historii gdyńskiego portu - Charlotte Maersk, o długości 347 m i pojemności 9 640 TEU. Było to aż o 10 metrów więcej niż poprzedni rekordzista, MSC Asya, o pojemności. Ponadto w Gdyni pojawił się kontenerowiec Cap San Juan, pływający w barwach Hamburg Süd, o długości 331 m i pojemności 10 600 TEU. Zwinięcie było okazją do przetestowania rozbudowanej obrotnicy nr 2. W najbliższych planach jest również pogłębienie basenów portowych w Gdyni z obecnych 13,5 m do 16 m oraz poszerzenie Wejścia Pilotowego z obecnych 100 m do 140 m i przebudowa Ostrogi Północnej. Równolegle Urząd Morski w Gdyni wykona prace na torze podejściowym do portu.

 

Artykuł opracowany we współpracy z magazynem "Namiary na Morze i Handel"

fot. Namiary na Morze i Handel

4 namiary